Calendar
Click on calendar to see events.

NEWS

Lawrence North Band and Orchestra Students Bring Home 122 District Solo and Ensemble Medals

Indiana State School Music Association District Competition
Saturday, February 1, 2014 – New Palestine High School

Members of the Lawrence North High School Band and Orchestra participated in the ISSMA District Solo and Ensemble competition held at New Palestine High School on Saturday, February 1, 2014.  Students prepared solos and small ensembles to perform for judges and receive a Gold, Silver or Bronze rating.  Students performing at Group 1 level and receiving a Gold rating qualified to continue to the State contest which will be held at North Central High School on Saturday, March 1, 2014.

*Indicates State qualifiers.  # Indicates multiple medals awarded.

Band Gold Medal Soloists: Gregory Benham *, Nolan Cardenas *, Stephen Childress *#, Addison Cook *#, Jon Cross, Zachary Davidsen *#, Kennedy Douglas *, Eric Dyer #, Miles Eaton *#, Megan Ellsworth *, Wilson Freije *, Joshua Grese *, Allison Henry *#, Erykah Jenkins, Philip Lynn *, Jake Markisohn*, Thomas Petelka *, Robert Petrie *, Susannah Pritchett Montavon *#, Laine Rumreich *, Noah Schoenling, Jenny Snedeker *#, Hannah Strebing *#, Garrett Swearingen *#, Caroline Townsend, Elizabeth Vasi #, DeJuan Winters *.

Band Silver Medal Soloists: Jordan Addison #, Nicklaus Alexander, Elli Cooke, Alex Cooke, Ben Freije, Isaiah Harris, Branden Haynie #, Jaema Howard #, Annie Joseph #, Sarah Kilcoyne #, Elizabeth Massel, Paige Michaels #, Lucas Norrington, Harrison Rogers, Heather Rowley #, Elliott Shide, Lauren Simpson, Jacob Sonntag #, Nathan Swearingen #, Bradford Testin.

Band Gold Medal Ensembles:

  • Zac Davidsen, Tyler Schmitt, Jordan Addison *           
  • Eric Dyer, Garrett Swearingen, Lalit Maharjan, Alyson Yu           
  • Alexis Edgerson, Montel Wells, Ikenna Stovall, Brendon Springfield *           
  • Branden Haynie, Nathan Swearingen, Jacob Sonntag           
  • Julia Herin, Allison Henry, Hannah Strebing *           
  • Elizabeth Niemiec, Jaema Howard, Heather Rowley, Susannah Pritchett-Montavon, Annie Joseph, Chea-Yeun Kim, Emily Stuart-Fehr, Courtney Petrie, Jenny Snedeker *           
  • Tyler Schmitt, Zac Davidsen, Miles Eaton, Jordan Addison *           

Band Silver Medal Ensembles:

  • Sarah Kilcoyne, Sally Persico, Elizabeth Vasi, Paige Michaels                             

Orchestra Gold Medal Soloists: Andrew Bradburn*, Clara Brown*, Quinton Brown*, Sara Hardman *#, Melissa Lannan*#, Caroline Townsend*, Ryan Varadi*.

Orchestra Silver Medal Soloists: Drew Ebersole, Emma Firulli.


Orchestra Gold Medal Ensembles:

  • Clara Brown, Kira Riddle, Bailey Hogan, Carly Mendenhall *
  • Sara Hardman, Alexis Tran, Melissa Lannan, Emily Flandermeyer *         
  • JordanStewart, Samantha Bradshaw, Kayla Allen, Paulina Estrada, Skyler Jackson, Nicholas Simison